Saveti da uspešno postavite i izaberete koji vam je cilj prioritet

Ušli smo u Novu 2025. godinu i sigurna sam da ste izdvojili vreme da svedete neke račune i postavite pred sebe nove izazove. Oni koji su bili najdisciplinovaniji sve su stavili na papir. A zašto je to važno? Pa pre svega nas stepen obavezivanja i odgovornosti značajno raste kada stvari zapišemo, a pogotovo kada to učinimo svojom rukom. Setite se, sve važne životne odluke i ugovore ma koliko tehnologija napredovala potpisali ste i zapečatili sopstvenom rukom. Takođe, kada zapišemo ciljeve onda imamo stalni podsetnik, ali i mesto gde možemo da proverimo kako napredujemo ili da proslavimo ostvaren cilj. Znate onaj osećaj zadovoljstva kada nešto precrtate na to do listi?

Ono sto se najčešće dešava kada zapisujemo svoje ciljeve jeste ili da smo prestrogi ili previse nežni prema sebi, po pitanju veličine ciljeva, broja ili samih rokova koje pred sebe postavljamo. Zato je važno imati cijeve ispred sebe na papiru, kako bismo bili u mogućnosti da sagledamo širu sliku, kako se sve što smo zapisali i projektovali uklapa u celokupnu sliku našeg života.

Postoji jedna jednostavna vežba za postavljanje novogodišnjih ciljeva, za koju baš svako ima vremena, a i potrebnih resursa. Dovoljno je da odvojite 15 minuta i pripremite olovku i papir. Dozvolite sebi da zapišete baš sve što vam padne na pamet da biste mogli realizovati u godini pred vama. Pustite mašti na volju, iskustveno, na vašoj listi će se naći najmanje pet, a maksimalno 20 ciljeva. Zapišite ih jedan ispod drugog i sagledajte ih sve zajedno. Da li jedan isključuje drugi? Ima li onih koje su vam nametnuti, koji pripadaju nekom drugom ili su iz edicije “treba da”? Ako takvih ima precrtajte ih odmah sa liste, da vam ne uzimaju fokus i energiju. U sledećem koraku dodajte pored svakog zapisanog cilja jasan rok – dan, mesec i vreme kada želite da se ovaj cilj ostvari. Što je rok precizniji to je i smernica ka našem nesvesnom jasnija.

Nakon što ste svoje ciljeve oročili, proverite još jednom, može li se tu nešto ubrzati, ili je potrebno nekim idejama dati više vremena. Uradite i tu poslednju korekciju rokova, tamo gde se za tim ukaže potreba.

U poslednjem koraku ne treba vam više ništa, već samo vas osećaj i duboka povezanost sa sobom. Pročitajte polako jedan po jedan zapisan i oročen cilj. Pratite svoj osećaj. Koliko vam izgovoreni cilj izaziva dobar osećaj u stomaku? Da li ste uzbuđeni kada zamislite sebe u danu kada je cilj realizovan? Da li osećate goruću želju da se zamišljeno realizuje? Ocenite od jedan do deset svoj osećaj za svaki pojedinačan cilj, gde jedan ima značenje “uopšte nisam inspirisan”, a ocena deset ima značenje “jako sam inspirisan vezano za ovaj cilj”.

Sada je vaša lista potpuna i verujem da je više nego jasno koji su vama prioritetni ciljevi. Ostaje samo da sačinite jasan i precizan plan za njihovo ostvarenje, koji ćete začiniti doslednošću i disciplinom.

Pa, neka je sa srećom i živeli!

Scroll to Top